Server İletişim

    Ana sayfa   Katalog   Müşteri Paneli   Sepeti göster    
  
 
Ara:
        
   
Ana sayfa   |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın   |   Promosyonlar   |   Site haritası
 Sepetiniz boş
 ( Sepeti göster   Ödeme )
 
Ana sayfaM. Es'ad COŞAN Kitaplarıİslâm Dergisi Başmakaleleri - Başmakaleler 1  

İslâm Dergisi Başmakaleleri - Başmakaleler 1


Büyük resim

KOD: 9789758757015

Liste fiyatı: 24.00 TL
Satış fiyatımız: 18.00 TL
Kazancınız: 6.00 TL (25%)
6
İstanbul, 2014
528
9789758757015

 
Açıklama
Resimler
Ödeme Seçenekleri
Arkadaşına tavsiye et
Yorumlar

BAŞMAKALELER 1
İslam Dergisi Başmakaleleri 
Prof Dr. M. Esad COŞAN

ESER HAKKINDA

"Elhamdülillah Müslümanız, gayemizin kaynağı imanımızdır. Biliyoruz ki, dünya bizim asıl yurdumuz değil, muvakkat bir imtihan yeri. Ömrümüzün rüzgâr gibi süratle geçip gittiğini gördükçe, ahiretimiz için halisane ve yoğun Salih ameller işlemek gerektiğini daha kuvvetle hissediyoruz. Fırsat kaçmadan insanlık için faydalı işler yapmalı; dinimize ve din kardeşlerimize bütün imkânlarımızı kullanarak hizmet etmeliyiz."

Böyle diyordu, Merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi, İslam Mecmuası'nın 1983'te yayınlanan ilk sayısının ilk başyazısının ilk cümlelerinde… Gayesi insanlığın kurtuluşuydu…

Aylık dergi olarak Eylül 1983’te yayın hayatına başlayan İslâm, Haziran 1998’e kadar 15 yıl boyunca ülkemiz insanının ilim, kültür, sanat ve düşünce seviyesinin yükselmesine önemli katkı sağlamış; dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan mazlum ve mağdur insanların durumu ile ilgilenmiş; dünya müslümanlarının Türkiye müslümanları ile tanışmasında büyük çaba sarf etmiştir.

Merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi, müslümanların eğitim ve öğretimini en mühim mevzu görmüş, toplumun geniş kesiminin bu yönden eğitilmesi gayesiyle İslâm dergisini çıkarmıştır. Dergi kısa süre içerisinde büyük bir rağbet görmüş; kültür, ilim ve irfan mektebi haline gelmiştir.

Hocaefendi, yayın hayatı boyunca dergi ile yakından ilgilenmiş, bütün meşguliyetine rağmen başyazılarını yazmayı ihmal etmemiştir. Her bir başyazıyı, onu okuyana bir mektup olarak değerlendirmiş; günün gelişen ve değişen şartlarını göz ardı etmeden temel değerleri işlemiş; her biri ne zaman ve nerede okunursa okunsun tazeliğini koruyacak konuları büyük bir maharet ve sadelikle yazıya dökmüştür.
Hocaefendi’nin üslûbu zorlamasız, sade, sürükleyici, her seviyeden insanın idrakine hitap edici ve tamamen kendine has bir mahiyet taşımaktadır. Birbirine yakın ve zıt anlam taşıyan kelimeler bir inci gibi dizilir, yazılar okuyanı dinlendirir.

Dergide yayınlanan başyazılar kronolojik sıraya göre aynen bu kitaba alınmıştır. Makalelerde yer yer o gün için önemli olup sonradan önemini kaybetmiş bazı güncel meselelerin işlenmiş olduğu görülecektir. Bu tür yazıların, Hocaefendi’nin düşünce dünyasını bir bütün olarak tanımak ve o günün şartlarını değerlendirmek açısından önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.

Başyazılarda yer almış ve kaynakları verilmemiş olan âyet, hadis, kelâm-ı kibâr ve şiirlerin kaynakları mümkün olduğunca tespit edilip dipnotta gösterilmiştir. Uzun zaman aralığında yazılan yazılar içerisinde kimi kelime ve kavramlardaki yazım farklılıkları giderilerek bir imlâ birlikteliği sağlanmıştır. Sonuna kaynakça ve özellikle araştırmacıların istifadesini kolaylaştırmak için ayrıntılı bir dizin ilave edilmiştir.

Yaygınlığı, etkisi ve ortaya koyduğu anlayışla geniş bir kesime etkili bir çığır açmış olan İslâm dergisinin, olayların peşinden sürüklenmeden, her bir sayısında bir gündem üretmiş olan başmakaleleri okunduğunda aynı mesajın bugüne olduğu kadar yarınlara da ne kadar hitap ettiği anlaşılacaktır.

Geçtiğiimiz yüzyılın ikinci yarısında dolu dolu ve bereketli bir hayat sürmüş, toplumumuzun ilim ve irfan hayatında açık etkileri olmuş, Mahmud Esad Coşan Hocaefendi'nin şiimdiye kadar yayımlanmış, yayımlanmamış bütün eserlerini okuyucularımıza, fikir ve kültür hayatımıza sunarken kendisini rahmetle yâd ediyoruz. Mevlâ ruhunu şâd ve mesrûr, merkad-i pâkini pür-nûr, mânevî makamını âlâ eylesin.

DIŞ ÖZELLİKLER

Tür
Ebat
Kağıt
Renk
Cilt
Sayfa Sayısı
Laminasyon
Kitap
15 x 22 cm.
İç Sayfalar 60 gr. Enzo - Kapak 300 gr. Mat Kuşe
İç Sayfalar 1+1 Renk - Kapak 4+0 Renk
İplik Dikiş + Kapak
528 Sayfa + Kapak
Kapakta Mat Selefon + Lokal Lak
Sesli KitapBAŞMAKALELER SESLİ KİTABI
Hocaefendi'nin makalelerini sesli olarak dinlemek için soldaki hoparlör ikonuna tıklayınız.

Yazar: halise
Ekleme tarihi: 18/04/2014, 10:10
Ben ve ailem radyodan dinliyoruz.Allah razı olsun düşünceleri ve fikirleri görüşleri çok anlamlı ve güzel.benim ve kardeşimin isminide hoca efendi koymuştu.
Yazar: lalezar
Ekleme tarihi: 04/12/2012, 15:28
kitab cok güzel allah razı olsun fakat bazı kısmında sayfalar yanlış olmus hata var sayfaların yerleri karışmıs ne yapmam gerekiyor? CEVAP: Bu konuyu (adres ve iletişim bilgilerinizle birlikte) bilgi@serveriletisim.com'a iletebilirseniz yenisini gönderelim inşaallah.
Yazar: Alper
Ekleme tarihi: 01/02/2010, 19:22
Hocaefendinin okuduğum ilk kitabıdır.İçeriği ,uslubu farklı bir kitap.1983 senesiyle 1998 senesi türkiyesinin gündeminede açıklık tutuyor...
Yazar: Adem Hoca / Mehmet Zahit
Ekleme tarihi: 06/04/2009, 12:04
SELAMÜN ALEYKÜM Kitabın tamamını bitirmedim. Ancak okuduklarım müthiş derece ufuk açıcı idi. Kitap okuyucuyu harekete geçiren nitelikte ve yazarı tam bir İSLAM DAVASI ADAMI'dır.
Yazar: Resul Demir
Ekleme tarihi: 25/06/2008, 11:23
s.a. çalışmalarınızı yakından takip ediyorum çok beğeniyorum. hem içerik hem basım kalitesi gerçekten dünya standartlarında. Allah yar ve yardımcınız olsun

Mesajınız [SORU niteliği taşıyan mesajlarınızı iletmek için buraya tıklayınız.]

*
*

Lütfen kişisel güvenliğiniz için resimde gördüğünüz karakterleri boşluğa yazınız.

  Değiştir

Karakterler: 

  
*
  
  
*

Yüklüyor...