Server İletişim

    Ana sayfa   Katalog   Müşteri Paneli   Sepeti göster    
  
 
Ara:
        
   
Ana sayfa   |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın   |   Promosyonlar   |   Site haritası
 Sepetiniz boş
 ( Sepeti göster   Ödeme )
 
Ana sayfaM. Es'ad COŞAN Kitaplarıİstanbul'un Fethi ve Fatih  

İstanbul'un Fethi ve Fatih


Büyük resim

KOD: 9789758757466

Liste fiyatı: 15.00 TL
Satış fiyatımız: 11.25 TL
Kazancınız: 3.75 TL (25%)
5
İstanbul, 2013
144
9789758757084

 
Açıklama
Resimler
Ödeme Seçenekleri
Arkadaşına tavsiye et
Yorumlar

İSTANBUL'UN FETHİ ve FATİH
Prof. Dr. M. Es'ad Coşan

Toplumun aydınlarının, yetişmiş kesimlerinin, Fatih Sultan Mehmed Han gibi kahramanları aslî hüviyetleriyle tanıtmak ve toplumun önüne koymak gibi bir yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bu yüzden, merhum Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan her fırsatta geçmiş büyüklerimizi tanımak ve tanıtmak adına yazılar yazmış, konuşmalar yapmış, sempozyumlar düzenletmiş, bu tür faaliyetlerin yurdun her tarafında gerçekleştirilmesini tavsiye etmiştir. Bu kabilden olarak yazı ve konuşmalarında en fazla yer verdiği şahsiyetlerden birisi de Fatih Sultan Mehmed olmuştur.

O, İstanbul’un fetihle birlikte işgal edilmediğini, inşa edildiğini devamlı surette işlemiş, fethin Osmanlı’nın gerçek kuruluşunu sağladığını vurgulamıştır. Fatih Sultan Mehmed’in ve onun hediye ettiği İstanbul’un Fethi’nin meyve olduğunu vurgulayan Coşan, bunu anlamak için arka plandaki zihniyeti iyi kavramak gerektiğini söyler; pek çok insanın bu gerçeği anlamadığını, anlayamadığını o yüzden yazılan tarihlerin önemli bir kısmının meseleyi anlatmaktan uzak olduğunu vurgular. Bu yüzden tarihçileri İstanbul’un Fethi’ni gerçek boyutlarıyla yazmaya davet eder. Hatta vakit ve fırsat bulsa bu işi gerçekleştirmeyi istediğini bildirir. 

"Fethin temelinde iman vardır, azim vardır, sebat vardır, sabır vardır, aşk vardır; insanlığın insanlık dini İslâm ile buluşturulması gereğine olan inanç vardır; küfrün sembollerinin ortadan kaldırılarak imanın direğinin dikilmesinin azmi vardır."

Hz. Peygamber’in “Fetih Hadisi” diye bildiğimiz müjdenin bu hâdisede temel bir fonksiyonu bulunmaktadır. Bu yüzden Peygamber Efendimiz’e olan imanın gereği olarak onun yolunda insanlığa ışık saçmış olan kişiler ve olaylar unutulmamalı, unutturulmamalı; bu kişi ve onların ortaya koydukları aksiyon asıl veçhesiyle aydınlatılmalı, ortaya konulmalıdır. İdealist nesiller bu şekilde kendilerine müspet örnekler bulmuş olurlar."

Merhum Es'ad Coşan, zikredilen duygu ve düşüncelerle Fetih ve Fatih üzerine çeşitli konuşmalar yapmıştır. Bu kitap o konuşmaların çözülerek yazı diline aktarılmasıyla hazırlanmıştır. Konuşma esnasında geçen âyet, hadis, kelâm-ı kibâr ve şiirlerin kaynakları mümkün olduğu kadar tespit edilerek dipnotta verilmiştir. Sonuna kaynakça ve özellikle araştırmacıların istifadesini kolaylaştırmak için ayrıntılı bir dizin ilave edilmiştir.

İstanbul'u fetheden zihniyeti ve Fatih Sultan Mehmed'i daha iyi anlamak için bu kitabının okunmasını önemle tavsiye ederiz.

Tür
Ebat
Cilt
Sayfa Sayısı
Kitap
15,2x22 cm. 
Cilt İplik Dikiş + Sert Kapak
144 Sayfa + Kapak

Yazar: Hatice Çoban
Ekleme tarihi: 12/02/2014, 14:07
çok merak ettim nasıldır acaba. en kısa zamanda alacağım inşallah.
Yazar: Alper
Ekleme tarihi: 03/03/2010, 17:36
Fethin ardında yatan cihad şuurunu ve eğitimin önemini çok güzel anlatan bir eser...
Yazar: mehmet gürbüz
Ekleme tarihi: 27/06/2008, 00:43
herkese mutlaka tavsiye ederiz.fetih ve fatih ruhunu anlamak için okuyun...

Mesajınız [SORU niteliği taşıyan mesajlarınızı iletmek için buraya tıklayınız.]

*
*

Lütfen kişisel güvenliğiniz için resimde gördüğünüz karakterleri boşluğa yazınız.

  Değiştir

Karakterler: 

  
*
  
  
*

Yüklüyor...