Server İletişim

    Ana sayfa   Katalog   Müşteri Paneli   Sepeti göster    
  
 
Ara:
        
   
Ana sayfa   |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın   |   Promosyonlar   |   Site haritası
 Sepetiniz boş
 ( Sepeti göster   Ödeme )
 
Ana sayfaM. Es'ad COŞAN KitaplarıKadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - Başmakaleler 2  

Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - Başmakaleler 2


Büyük resim

KOD: 9789758757046

Liste fiyatı: 26.00 TL
Satış fiyatımız: 19.50 TL
Kazancınız: 6.50 TL (25%)
4
İstanbul, 2014
480
9789758757046

 
Açıklama
Resimler
Ödeme Seçenekleri
Arkadaşına tavsiye et
Yorumlar

BAŞMAKALELER 2
Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri
Prof. Dr. M. Esad COŞAN

Kadın ve Aile, Nisan 1985’te yayın hayatına başlamış ve Haziran 1998’e kadar yayınını sürdürmüş olan, alanının ülkemizdeki ilk ve en başarılı dergilerinden biridir. Hanımlara mesafe aldırmak için kendi kulvarında lider bu dergiyi kültür ve irfan dünyamıza kazandıran Merhum M. Esad Coşan Hocaefendi, hedef kitleyi hitap aldığı şu cümleleriyle aileye bakışını özetlemiş ve derginin amacını ifade etmiştir:

“Biz, yuvayı dişi kuşun yaptığını, aile fertleri arasındaki sıcak ve sevimli sevgi bağlarının sayesinde sağlandığını biliyoruz. Sizler yuvanın direği, toplumumuzun temellerisiniz. (...) Ülke ekonomisini dilerseniz siz düzenler; lüksü israfı önler; üretimi, kaliteyi kontrol edersiniz.”
Dergiyi alan, okuyan, istifade eden kitleler her ayın ortasını iple çekmiş, eline geçer geçmez bir mektup gibi gördükleri başmakaleleri tekrar tekrar okumaktan kendilerini alamamıştır. Karşısındakiyle sohbet eder gibi yazan Hocaefendi’nin bu mektuplarında, kimi zaman güncel olaylar enine boyuna kritik edilmiş, hadiselerin duyarlı bir müslüman bakış açısı ve farkı ile nasıl yorumlandığı görülmüş; kimi zaman ise değişmeyen ve pörsümeyen insânî ve İslâmî anlayışın yeni bir söylem ve dille aktarıldığına şahit olunmuştur.

Yazılarda sadece hanımlar muhatap alınmamış, duyarlı her kesimden her insana hitap edilmiştir. Her bir yazı okunduğunda, insanlık ve İslâmlık adına ıstırap çeken bir Allah erinin seslenişlerinin bugün de aynı yankıyı bulacağı görülecektir.

Dergide yayınlanan başmakaleler kronolojik sıraya göre aynen bu kitaba alınmıştır. Makalelerde yer yer o gün için önemli olup sonradan önemini kaybetmiş bazı güncel meselelerin işlenmiş olduğu görülecektir. Bu tür yazıların, Hocaefendi’nin bakış açısını ve düşünce dünyasını bir bütün olarak tanımak ve o günün şartlarını değerlendirmek açısından önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Başmakalelerde yer almış ve kaynakları verilmemiş olan âyet, hadis, kelâm-ı kibar ve şiirlerin kaynakları mümkün olduğunca tespit edilip dipnotta gösterilmiştir. Uzun zaman aralığında yazılan yazılar içerisinde kimi kelime ve kavramlardaki yazım farklılıkları giderilerek bir imlâ birlikteliği sağlanmıştır. Sonuna kaynakça ve özellikle araştırmacıların istifadesini kolaylaştırmak için ayrıntılı bir dizin ilave edilmiştir. Ayrıca her yazının başına dipnot olarak künyeleri verilmiştir.
Kadın ve Aile dergisinde yer alan başyazılarda ele alınan konuların, mü’min duyarlılığı ile aktarılması ve yakın tarihimizde pek görülmeyen bir “duruş”un hikayesini sergilemesi kadar, Türkçe’nin kullanılmasındaki ustalık da bu kitabın bir solukta okunmasına vesile olacaktır.

Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında dolu dolu bir hayat sürmüş, toplumumuzun ilim ve irfan hayatında açık etkileri olmuş M. Esad Coşan Hocamız’ın şimdiye kadar yayımlanmış yayımlanmamış bütün eserlerini okuyucularımıza, fikir ve kültür hayatımıza sunarken kendisini rahmetle yâd ediyoruz. Mevlâ ruhunu şâd ve mesrûr, merkad-i pâkini pür-nûr, mânevî makamını âlâ eylesin.


Tür
Ebat
Kağıt
Renk
Cilt
Sayfa Sayısı
Laminasyon
Kitap
15,2x22 cm.
İç 70 gr. Enzo - Kapak 300 gr. Mat Kuşe
İç 1+1 Renk - Kapak 4+0 Renk
İplik Dikiş + Sert Kapak
480 Sayfa + Kapak
Kapakta Mat Selefon + Lokal Lak

Yazar: KADRİ HARUN MÜJDECİ
Ekleme tarihi: 29/06/2011, 23:48
RAHMETLİ HOCAMIN,KİTABINI BUGÜN ALDIM.BİR ERKEK OLARAK İLGİ İLE OKUMAYA BAŞLADIM.BENCE HER ERKEK BU DEĞERLİ ESERİ OKUMALI.SİZE ÇOK ŞEY KATACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ.
Yazar: Alper
Ekleme tarihi: 01/02/2010, 19:26
Kitabı elime aldığımda daha çok kadınlara yönelik bir eser olarak tahmin ediyordum fakat okudukça hiçte düşündüğüm gibi olmadığını aksine erkek gibi (yani hocanın deyimiyle aslanın dişisi) hanımlar olmasını istiyor,bunu beyan ediyor.Kadınlar kadar erkeklerde okumalı bu kitabı....

Mesajınız [SORU niteliği taşıyan mesajlarınızı iletmek için buraya tıklayınız.]

*
*

Lütfen kişisel güvenliğiniz için resimde gördüğünüz karakterleri boşluğa yazınız.

  Değiştir

Karakterler: 

  
*
  
  
*

Yüklüyor...